Anne Sütünün Kimyası
11 Haziran 2019
İnsan Sütü ve Hayvansal Sütlerin Kıyaslaması
13 Haziran 2019

Anne göğsünden gelen ilk sütümsü sıvı, kolostrumdur. Bildiğimiz süt renginden farklı olarak, koyu limon sarısı renkli ve yoğum kıvamlıdır. Kolostrum genellikle ilk 2-3 gün boyunca gelmektedir. Kolostrum çok zengin bir besin maddesidir. Bebeğin ilk aşısı olarak da tabir edilebilir.

“Altın suyu” olarak da tanımlanan sarımsı renkte ve koyu kıvamdaki bu süt özellikle protein,  mineral ve vitamin bakımından zengindir. Sarımsı renk yüksek beta karoten düzeyinden kaynaklanmaktadır. İçerisinde 1.000.000 hücre bulunmaktadır. Kolostrumun en büyük özelliği, anneden bebeğe geçen koruyuculuk, yani bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirici yapısıdır. Çünkü anne karnında, güvenli ortamından çıkan bebek dış ortama karşı korunmalıdır. Kolostrumda bulunan antikor sayısı, bir yetişkin antikorundan 100 kat daha fazladır. Immunglobulinler (IgA, IgB) yönünden çok zengin olan kolostrum ziyan edilmeden bebeğe verilmelidir.

Alerji, enfeksiyon, intolerans önleyici olan kolostrum, akyuvardan zengindir, büyüme faktörleri içerir, bağırsak florasının olgunlaşmasına yardımcıdır, bağırsak temizleyicidir. Kolostrumdaki protein miktarı olgun süte göre çok daha fazladır. Bebeğinizin daha dirençli ve sağlıklı olabilmesi için kolostrumu muhakkak değerlendiriniz.

(Konu ile alakalı değil ancak, son zamanlarda hayvansal kaynaklı kolostrum gıda takviyeleri popüler olmaya başladı. Kişisel görüşüm, hayvanların zaten her şeyinden faydalanıyoruz, en azından yavrusunun ilk aşısını çalmayalım. Sevgilerle…)

Yüksek Gıda Mühendisi & Yaşam Koçu Öznur TOPCU

Comments are closed.